משאיות לעסקים – השכרה או ליסינג?

כאשר אנו ניגשים לביצוע פעולות יום יומיות של העסק שלנו, לעיתים אנו נתקלים בדילמות כמו זו – באיזה אופן נחזיק את כלי הרכב שלנו. האם באמצעות השכרה או ליסינג. אם ליסינג, האם ליסינג מימוני, פרטי, או ליסינג תפעולי? לכל אפשרות יש את היתרונות והחסרונות שלה, וכל אפשרות מביאה אתה מספר דגשים שיש לשים עליהם עין בטרם מחליטים החלטות הרות גורל המשפיעות על התנהלות העסק, או האדם הפרטי.

השכרה – האפשרות הנפוצה ביותר היא השכרת משאית מחברת השכרה. מובן כי בעסקה שכזו, בעל העסק מקבל משאיות להשכרה ויכול להתעסק אך ורק בצרכים של העסק שלו. הוא אינו צריך לחשוב על בטחונות, על תשלומים כאלה ואחרים על מנת לממן את העסקה הכה יקרה הזו, אלא הוא מסתפק בתשלום חודשי \ תקופתי או שנתי, שיכול  כמובן גם להיות מותאם לחלוטין לצרכיו בתור אדם פרטי או עסק קטן. לא כל אחד יכול להרשות לעצמו קנייה של משאית לתפעול העסק שלו, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר למשל בעסקי הובלות, בהם יש צורך להחזיק בצי משאיות, שמחירם המצטבר יכול להגיע לסכומים אסטרונומיים. פתרון ההשכרה בנקודה זו הוא ממש אידיאלי לעסקים הנ"ל.

ליסינג תפעולי – כאשר אדם מחזיק רכב בליסינג תפעולי, ועל אחת כמה וכמה משאית, הוא יודע שכל תחום התפעול של הרכב שלו לא נמצא באחריותו. יתרון מרכזי של הליסינג התפעולי הינו בכך שחברת הליסינג דואגת באופן כמעט מוחלט להתנהלות השוטפת של כלי הרכב. בכך היא בעצם דואגת לתחומים כמו –

  1. ביטוח הרכב
  2. רישיונות ואישורים מול הזרועות המדיניות, משרד התחבורה וכו'
  3. כל הטיפולים הנדרשים – טיפולים שנתיים, ביקורים תקופתיים במוסך ועוד

בכך בעצם כל ההתנהלות השוטפת יורדת מכתפיו של בעל הרכב. וכאשר מדובר במשאית ברור כי העול היורד מהכתפיים הוא די כבד. האדם יכול להתעסק בעיקר בעסק שלו ולא לחשוב על הטיפולים ועל תפעול הרכב מעבר לצורך הייעודי שלו, ולצד זו הוא הבעלים המיועד של הרכב ויש לו האפשרות לקבל החלטות ולהתנהל עם המשאית כרצונו.

ליסינג מימוני – כאן בעצם כבר מדובר בעסקה המייעדת את המשאית לידי הלקוח, אך בתנאים המיטיבים אתו. מדובר בעסקת מימון המתחשבת בצרכי הלקוח, אך מתגלמת כעסקת מכירה לכל דבר. הרכב עובר לידי הלקוח, הטיפולים (בשונה מהליסינג התפעולי) הם על הלקוח, ולאחר תקופה הלקוח אף יכול לרכוש את המשאית בסכום שנותר. ללא ספק יש כאן יתרון בכך שהמשאית עושה את דרכה לידי הלקוח ותהיה שלו באופן מוחלט בתום התקופה, אך יש כאן צורך באדם שמוכן להשקיע זמן וכסף ברכב זה מעבר לצרכי העבודה בלבד.

לסיכום – מדובר בעסקאות שונות המתאימות לצרכים שונים של עסקים ואנשים שונים. עליכם לחשוב מה אתם רוצים מהרכב שלכם, ומה אתם מוכנים להשקיע בשביל זאת, וכאשר תהיה לכם התשובה לכך תהיה גם התשובה לשאלה האם השכרה, או ליסינג.